روزی برای کوسه‌ها


کوسه‌ها برای ما خطرناک‌ترند یا انسان برای آنها؟!!

اغلب با شنیدن نام کوسه تصاویر ترسناکی که در فیلم‎‌ها شاهد آن بودیم به ذهن ما می‎‌رسد ولی واقعیت چیز دیگری است ! امروز روز آگاهی از کوسه‌هاست و بهترین زمان برای تحقیق بیشتر درباره آنهاست.

یکی از جالبترین آبزیان دریایی، کوسه ها هستند که بیش از ۳۸۵ گونه دارند. به نظر می رسد که آن ها قبل از دایناسورها، فرمانروای آب بودند و از ۴۰۰ میلیون سال پیش تا به امروز زندگی می کنند. آن ها که جزو آبزیان بزرگ هستند در اقیانوس ها برای خود زندگی می کنند و قدرت شنوایی بسیار بالایی دارند. اکثر گونه های کوسه بی ضررند. در واقع، اکثر آنها کوچکتر از انسان هستند.
سه نوع از بزرگترین گونه کوسه (کوسه نهنگ، کوسه کرگدن و کوسه مگاموت) که با یک رژیم غذایی که عمدتا از پلانکتون تشکیل شده است زندگی می کنند. تنها تعداد کمی از گونه ها در حوادث مربوط به کوسه دخالت دارند و تنها سه مورد معمولا برای انسان خطرناک اند. که نامشان بزرگ سفید، کوسه گاو و کوسه ببر است.

در واقع انسان‌ها با نابودی زیستگاه‌ها و آلوده کردن اکوسیستم‌های آبی و از همه مهمترین شکار بی‌رویه این جانور، بیشتر گونه‌ها را در معرض انقراض قرار دادند. باله گیری کوسه یعنی شکار کوسه، برداشتن باله ها و پرتاب لاشه ی خونریزی کرده خارج از کشتی بسیار شایع است که تنها از یک تا پنج درصد بدن کوسه استفاده می کنند. بزرگترین دشمن این حیوانات، خود انسان‌ها هستند. سالانه بیشتر 70 میلیون کوسه توسط انسان برای مصارف غذایی شکار می‌شود؟! شکار بی‌رویه باعث شده جمعیت کوسه‌های سرچکشی در اقیانوس ۹۸٪ کاهش یابد!

کوسه ماهیان ایران در آب‌های جنوبی کشورمان (خلیج فارس و دریای عمان) پراکنش دارند و بر طبق بررسی‌های محققین اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) حدود ۴۶ گونه از آنها در آب‌های کشورمان گزارش شده‌اند. متأسفانه کوسه‌ها از گذشته نه چندان دور به علت سودجویی برای استفاده از گوشت، روغن سرشار از ویتامین، باله ها، پوست، دندان‌ها و به دلیل ذهنیت، شناخت نادرست و وحشت بی مورد که از این حیوان وجود دارد مورد هجوم بی‌رحمانه بشر قرار گرفته‌اند.

هم اکنون در لیست سرخ IUCN  ، 13 گونه از کوسه ماهیان آب‌های کشورمان در طبقه در معرض خطر انقراض (Endangered) و ۴ گونه (کوسه باله سفید اقیانوسی، ببر کوسه شنی، کوسه سرچکشی سر پهن و کوسه پوندی چری ) در طبقه به شدت در معرض خطر انقراض(Critically Endangered ) دسته بندی شده‌اند.

گزارشی از حمله کوسه‌های ایرانی به انسان وجود ندارد. 

 تاریخ ارسال خبر :   23 تیر 1400 - 13:05
 تعداد بازدید :   185
 ارسال کننده :   خانه طبیعت گرگان